Triumf "Wilków". Bayern szczęśliwie drugi

W Niemczech wszystko jest już jasne - mistrzem kraju, sensacyjnie po raz pierwszy w historii, został VfL Wolfsburg. Wicemistrzostwo "wymęczył" Bayern Monachium, a z niemiecką ekstraklasą żegna się... Artur Wichniarek z Arminią Bielefeld. Na pocieszenie - Polak zdobył bramkę, tak jak i Jakub Błaszczykowski dla Borussi Dortmund.

Piłkarze VfL Wolfsburg nie wypuścili z rąk znakomitej szansy na wywalczenie po raz pierwszy w historii mistrzostwa Niemiec. W ostatniej kolejce Bundesligi "Wilki" rozbiły przed własną publicznością finalistę Pucharu UEFA Werder Brema 5:1 i odebrały puchar za mistrzostwo Niemiec.

"Wilki" lepsze od Bayernu

Dwie bramki strzelił dla Wolfsburga Brazylijczyk Grafite, a jedno trafienie zapisał na swoim koncie Edin Dzeko z Bośni i Hercegowiny. Tym samym duet ten uzyskał w sumie 54 bramki w sezonie, co jest nowym rekordem. Poprzedni należał do znakomitych snajperów Gerda Muellera i Uli Hoenessa, którzy w sezonie 1972/73 strzelili 53 gole dla Bayernu Monachium.

Najbardziej znana niemiecka drużyna straciła więc tytuł wywalczony przed rokiem. Drugi w tabeli Bayern rywalizował z trzecim VfB Stutgart, który miał tyle samo punktów, ale gorszy bilans. W spotkaniu o wicemistrzostwo i Ligę Mistrzów lepsi jednak byli Bawarczycy, którzy pokonali u siebie piłkarzy ze Stuttgartu 2:1.

Gole i spadki Polaków

VfB Stuttgart także ma jednak szansę na Champions League - ta ekipa wystąpi w eliminacjach. W powstającej w miejsce Pucharu UEFA Lidze Europejskiej wystąpią zaś Hertha Berlin z Łukaszem Piszczkiem w składzie i Hamburger SV. Ekipa Martina Joola grę w Europie zapewniła sobie w ostatniej minucie spotkania z Eintrachtem Frankfurt, kiedy bramkę na 3:2 strzelił Piotr Trochowski.

Gdyby nie ten decydującej gol, z gry w LE cieszyłaby się Borussia Dortmund z Jakubem Błaszczykowskim w składzie. Piłkarze z Dortmundu zremisowali jednak na wyjeździe z Borussią Moenchengladbach 1:1. Bramkę dla swojej drużyny, trzecią w sezonie, w 64. minucie strzelił Jakub Błaszczykowski.

Energie zagra w barażach

Na listę strzelców wpisał się także Artur Wichniarek, który zdobył trzynastą bramke w sezonie. Remis 2:2 z Hannoverem, w którym cały mecz rozegrał Jacek Krzynówek, nie dał jednak Arminii powodu do radość. Klub Wichniarka opuszcza bowiem Bundesligę. Ze spadkiem jeszcze przed ostatnią kolejką liczyli się także piłkarze Karslruher SC. Spadkowicze na koniec przygody w Bundeslidze rozgromili przed własną publicznością Herthę Berlin 4:0, a cały mecz w ekipie Herthy rozegrał Piszczek.

W barażach o utrzymanie się w Bundeslidze grać będzie Energie Cottbus, które wygrało z Bayerem Leverkusen 3:0. Przez 90 minut w drużynie z Łużyc występował Mariusz Kukiełka.

Wyniki meczów ostatniej kolejki Bundesligi:

FC Koeln - VfL Bochum 1:1
Bramki: Anthar Yahia 24-samob. - Diego Klimowicz 18

Arminia Bielefeld - Hannover 96 2:2
Bramki: Mario Eggimann 2-samob, Artur Wichniarek 90 - Jiri Stajner 57, Sergio Pinto 84

Bayern Monachium - VfB Stuttgart 2:1
Bramki: Khalid Boulahrouz 16-samob, Mark van Bommel 60 - Mario Gomez 63

Borussia M-gladbach - Borussia Dortmund 1:1
Bramki: Bonfim Dante 58 - Jakub Błaszczykowski 64

Eintracht Frankfurt - Hamburger SV 2:3
Bramki: Alexander Meier 61, Caio 63 - David Jarolim 22, Ivica Olic 58, Piotr Trochowski 90+1

Energie Cottbus - Bayer Leverkusen 3:0
Bramki: Emil Jula 50, 69, Stiven Rivic 64

Karlsruhe SC - Hertha Berlin 4:0
Bramki: Sebastian Freis 33, Maik Franz 40, Josh Kennedy 62, 72

Schalke 04 - Hoffenheim 2:3
Bramki: Mladen Krstajic 30, Jefferson Farfan 34 - Demba Ba 27, Carlos Eduardo 49, 89-karny

VfL Wolfsburg - Werder Brema 5:1

Bramki: Grafite 15, 56, Zvjezdan Misimovic 6, Sebastian Proedl 26-samob, Edin Dżeko 74 - Diego 31