Szachtar Donieck - Werder Brema 2:1 (1:1, 1:1)

Lewandowski z Pucharem UEFA, historyczny triumf Ukraińców.

Szachtar Donieck pokonał po dogrywce Werder Brema 2:1 w finale Pucharu UEFA rozgrywanym w Stambule. Cały mecz w barwach ukraińskiego zespołu rozegrał reprezentant Polski Mariusz Lewandowski. To pierwszy triumf ukraińskiego zespołu w europejskich pucharach.

Mecz toczył się w szybkim tempie, a kibice na stadionie w Stambule nie narzekali na brak emocji.

Szchatar zaatakował od pierwszych minut, raz za razem przeprowadzając akcje na połowie Werderu. Jednak pomimo tego, chyba nikt nie spodziewał się, że Ukraińcy tak szybko obejmą prowadzenie.

W 25. minucie gola zdobył Luiz Adriano, który po kapitalnym prostopadłym podaniu Ilsinho pokonał Time Wiese w sytuacji sam na sam.

Po okresie przewagi Szachtara do ataku ruszył Werder. Dziesięć minut po bramce ukraińskiej ekipy wyrównał Naldo. Obrońca Werderu huknął tak potężnie z rzutu wolnego, że przełamał ręce interweniującego Piatowa. Wydaje się, że bramkarz Szachtara popełnił błąd, próbując łapać piłkę, zamiast ją wypiąstkować.

W końcówce pierwszej połowy pięknym strzałem z pierwszej piłki z ok 30 metrów popisał się Lewandowski, ale Wiese zdołał obronić strzał Polaka.

Tuż po przerwie z rzutu wolnego groźnie uderzył Jadson, ale Wiese sparował piłkę na rzut rożny. W 64. minucie po dośrodkowanie Rosenberga z rzutu rożnego głową strzelał Oezil, ale chybił.

W dalszej części meczu gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska - żadna z drużyn nie potrafiła przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę.

Ponieważ w regulaminowym czasie nie padło więcej bramek o wyniku miała rozstrzygnąć dogrywka.

W 97. minucie decydujący cios Werderowi zadał Jadson. Brazylijczyk wykorzystał znakomite podanie Dario Srny z prawego skrzydła i płaskim strzałem w lewy róg bramki pokonał Wiese'go.

Chwilę później Piatow uratował Szachtar przed utratą bramki broniąc bardzo groźny strzał Pizarro.

Kilka minut później po świetnym prostopadłym podaniu Lewandowskiego Willian próbował przelobować Wiese'go, ale minimalnie chybił.

Pomimo rozpaczliwych ataków w końcówce meczu Werder nie zdołał wyrównać i mecz zakończył się zwycięstwem ukraińskiej ekipy.

Mariusz Lewandowski został czwartym po Andrzeju Buncolu (Bayer Leverkusen, 1988), Tomaszu Rząsie i Euzebiuszu Smolarku (obaj Feyenoord Rotterdam, 2002) polskim zdobywcą Pucharu UEFA.

Triumfem w europejskich pucharach mogą się ponadto pochwalić Zbigniew Boniek (Juventus Turyn, PZP w 1984 roku, Puchar Europy w 1985 roku), Józef Młynarczyk (FC Porto, PE w 1987 roku), Jerzy Dudek (Liverpool FC, PE w 2005 roku) oraz Tomasz Kuszczak (Manchester Utd., PE w 2008 roku).

Bramki: Luiz Adriano (25), Jadson (97) - Naldo (35)
Sędzia: Luis Medina Cantalejo (Hiszpania)

Szachtar: Andrij Piatow; Darijo Srna, Oleksandr Kuczer, Dmytro Czyhrynski, Razwan Rat; Mariusz Lewandowski, Fernandinho; Ilsinho (100-Oleksij Gai), Jadson (112-Igor Duljaj), Willian; Luiz Adriano (89-Oleksandr Hładkij).

Werder: Tim Wiese; Clemens Fritz (95-Petri Pasanen), Sebatian Proedl, Naldo, Sebastian Boenisch; Peter Niemeyer (113-Alexandros Tziolis), Torsten Frings, Frank Baumann, Mesut Ozil; Markus Rosenberg (78-Aaron Hunt), Claudio Pizarro.