Historyczny moment Lewandowskiego!

To był ten dzień! Robert Lewandowski strzelił swoją 40. bramkę w sezonie i wyrównał historyczny rekord Bundesligi. Miał kilka okazji, by go pobić, ale nie zdołał. Dzięki temu kolejny mecz także będzie pełen emocji. Bayern zremisował z Freiburgiem.

W 26. minucie Robert Lewandowski ustawił piłkę na 11. metrze. Holenderski bramkarz Mark Flekken, podobnie jak wielu przed nim, nie wyczuł intencji Polaka, bo ten poczekał na ruch rywala i uderzył w drugą stronę. Polak za chwilę podniósł koszulkę, pod którą miał t-shirt z wizerunkiem Gerda Muellera i napisem "4ever Gerd". To oczywiste, że Mueller będzie na zawsze numerem 1 dla Niemców, ale jego rekord został wyrównany przez najbardziej godnego tego zawodnika.

Tak naprawdę przez niemal 50 lat nikt nawet nie zbliżył się znacząco do wielkiego wyczynu "Der Bombera" z sezonu 1971-72. Najbliżej rekordu był... sam rekordzista, który w sezonie 1972-73 strzelił 36 bramek. Od tego czasu królowie strzelców tylko czterokrotnie przekraczali "trzydziestkę".

Wszyscy kibice w Polsce, ale też w Niemczech czekali na ten dzień. Od tygodni to główny temat niemieckich i polskich mediów sportowych. Po raz pierwszy próbował Lewandowski w 20. minucie, ale jego uderzenie z kilkunastu metrów poszybowało wysoko ponad poprzeczką.

Bayern Monachium początkowo miał sporą przewagę, gospodarze cofnęli się i grali piłkę bardziej bezpośrednią. Z czasem jednak gra Bayernu stawała się coraz bardziej bezbarwna. Zawodnicy z Monachium już wcześniej zapewnili sobie tytuł mistrza Niemiec, więc nie mieli aż takiej motywacji.

Na szczęście dla naszego napastnika ma w drużynie prawdziwego przyjaciela, jakim jest Thomas Mueller. Zawodnik reprezentacji Niemiec został sfaulowany w polu karnym przez Lukasa Kublera i Lewandowski mógł strzelić swoją bramkę numer 40 w sezonie. Koledzy z drużyny a także członkowie sztabu szkoleniowego utworzyli dla polskiego supersnajpera honorowy szpaler. Zawodnicy z Monachium chyba zbyt długo świętowali, bo zaledwie 3 minuty później wyrównał Manuel Gulde. Obrońca Freiburga tego dnia grał świetnie, sprawiał bardzo dużo problemów Lewandowskiemu, a jednocześnie sam wyprowadził w pole Niklasa Suele.

Po zmianie stron Bayern odzyskał kontrolę. Motorem napędowym drużyny był Leroy Sane, który w końcu podwyższył na 2:1 po podaniu Thomasa Muellera. Nie tylko Lewandowski wyrównał historyczny rekord. Dla Muellera była to 21 asysta w sezonie. Dokładnie tyle wynosi rekord ligi, który ustanowił... Thomas Mueller. W poprzednim sezonie. A więc wyczyn może bez takiego ciężaru gatunkowego, ale równie spektakularny.

Bayern w drugiej połowie przez długi okres wyraźnie dominował, ale nasz zawodnik nie miał wielu sytuacji podbramkowych. O ile w poprzednim meczu "Lewy" dwoił się i troił, oddawał strzał za strzałem, to teraz sprawiał wrażenie, jakby nie był aż tak zdeterminowany. Inna sprawa, że w meczu z zespołem z Moenchengladbach koledzy z drużyny wyraźnie go szukali, w meczu z Freiburgiem Sane czy Serge Gnabry raczej postanowili pracować na własne statystyki.

W końcu, w 79. minucie, Robert Lewandowski w ciągu zaledwie kilkunastu sekund miał dwie sytuacje, które spokojnie można nazwać stuprocentowymi. Raz przegrał pojedynek z bramkarzem SC Freiburg a potem nie trafił czysto w piłkę i ta zamiast do pustej bramki, wpadła prosto w ręce Flekkena. Wyglądało to, jakby jakaś klątwa wisiała nad rekordem.

Lewy mógł pobić rekord i dać drużynie trzy punkty, a skoro tego nie zrobił... to gospodarze wyrównali. Konkretnie Matthias Ginter, który popędził po skrzydle i pokonał Aleksandra Nuebela z ostrego kąta. Ta bramka dla Freiburga wisiała w powietrzu, bo wcześniej gospodarze mieli dwie świetne okazje.

Lewandowski próbował dalej i w 84. minucie uderzył pięknie głową, ale Flekken obronił to jakimś nieziemskim wysiłkiem. Holenderski bramkarz grał dopiero drugi mecz w Bundeslidze i od razu zagrał mecz życia. Jak pech to pech.

Lewandowski będzie mieć ostatnią szansę na pobicie rekordu Muellera w sobotę 22 maja. Bayern zagra mecz u siebie z Augsburgiem.

SC Freiburg – Bayern Monachium 2:2 (1:1)
0:1 Lewandowski 26’ z karnego