Borussia Dortmund - maszyna do zarabiania pieniędzy

Borussia Dortmund - maszyna do zarabiania pieniędzy

Skauting Borussi Dortmund działa na kosmicznym poziomie. Szefowie BVB potrafią tanio kupić wielkich piłkarzy, którzy warci są teraz ogromne pieniądze. Świetnymi przykładami są Erling Haland czy Ousmane Dembele.

Pod względem finansowym Borussia Dortmund nie ma szans mierzyć się ze swoim największym rywalem - Bayernem Monachium. Drużyny Łukasza Piszczka jeszcze nie stać, żeby jednorazowo przeznaczyć na piłkarza 70-80 mln euro.

Najdroższym zawodnikiem w historii BVB jest Mats Hummels, który kosztował jedynie 30,5 mln euro. Szefowie klubu mają jednak inny sposób, aby konkurować z bawarskim gigantem.

Tanio kupić, drogo sprzedać - to hasło idealnie pasuje do Borussii, która potrafi wynaleźć perełki, za stosunkowo małe pieniądze. W 2010 roku kupiono Roberta Lewandowskiego za 5 mln euro. Reprezentant Polski odszedł co prawda za darmo, jednak świetnymi występami zapewnił klubowej kasie grube miliony euro. 

 W przypadku innych zawodników, Borussia nie popełniła już takiego błędu. Niechętnie sprzedaje piłkarzy, jednak gdy już siada do stołu, okazuje się twardym negocjatorem. Najlepszy przykład to Ousmane Dembele, który kosztował BVB 15 mln euro. Rok później francuski skrzydłowy odszedł do Barcelony za 125 mln.

W wieku 17 lat do Dortmundu trafił Christian Pulisić, za którego Chelsea FC zapłaciła później 64,5 mln euro. 13 mln euro kosztował Borussię Pierre-Emerick Aubameyang, który w 2018 roku odszedł za 64 mln euro.

 A to nie koniec, gdyż szefowie niemieckiego klubu mają jeszcze kilka perełek w swojej stajni. Największą z nich jest obecnie Erling Haland. Norweg doskonale spisuje się w rozgrywkach Ligi Mistrzów, w których strzelił już 10 bramek. W styczniu kosztował Borussię jedynie 20 mln euro, a jego klauzula odstępnego wynosi 75 mln euro. Dla wielkich klubów to praktycznie żaden wydatek.

W kolejce czeka także Jadon Sancho, którego klub kupił... z rezerw Manchesteru City. Anglik kosztował wówczas 8 mln euro, a teraz Borussia wycenia go na ponad 100 mln. Chętnych na jego transfer nie brakuje.

źródło: wp.pl