Porażka Borussii Dortmund w Derbach Zagłębia Ruhry

Derby Zagłębia Ruhry dla Schalke 04! Zespół z Gelsenkirchen pokonał na wyjeździe Borussię Dortmund 4:2. Gospodarze kończyli spotkanie w "dziewiątkę", a porażka sprawiła, że oddala się od nich triumf w Bundeslidze.

Sobotnie Derby Zagłębia Ruhry tradycyjnie zapowiadały się ciekawie, a w roli faworyta przystępowała do nich walcząca o mistrzostwo Niemiec Borussia. Poza składem meczowym BVB znalazł się kontuzjowany Łukasz Piszczek.

Klub z Dortmundu od początku miał dużą przewagę optyczną, dłużej utrzymywał się przy piłce i w 14. minucie wyszedł na prowadzenie. Wówczas znakomicie, miękko w pole karne gości dośrodkował Jadon Sancho, zaś Mario Goetze uderzeniem głową bez problemów umieścił piłkę w siatce.

Jednakże radość gospodarzy nie trwała długo. Niespełna 180 sekund później Julian Weigl zagrał we własnym polu karnym futbolówkę ręką, a sędzia odgwizdał "jedenastkę", po uprzednim sprawdzeniu tej sytuacji w systemie VAR. Z 11 metrów celnie uderzył Daniel Caligiuri, doprowadzając do remisu.

Podrażniona Borussia Dortmund próbowała odpowiedzieć rywalowi, lecz ponownie została zaskoczona w 28. minucie. Dokładnie z rzutu rożnego piłkę dograł Caligiuri, natomiast Salif Sane wyszedł wysoko w górę i pokonał Romana Burkiego. Przed przerwą już więcej goli nie padło.

Przez pierwszy kwadrans po zmianie stron gracze prowadzeni przez Luciena Favre'a nacierali na defensywę Schalke, ale w 60. minucie ich plan zupełnie upadł. Marco Reus faulował od tyłu Suata Serdara i został ukarany czerwoną kartką. Nie minęło 300 sekund, a dortmundczycy musieli sobie radzić w "dziewiątkę", bo "czerwo" za przewinienie na Serdarze tym razem otrzymał Marius Wolf. W międzyczasie przepięknie z rzutu wolnego przymierzył Daniel Caligiuri, który trafił w "okienko".

Od tego momentu ekipa z Gelsenkirchen starała się kontrolować boiskowe wydarzenia, chociaż Borussia w 84. minucie napędziła jej stracha, bo kontaktową bramkę po zagraniu od Jacoba Bruuna Larsena zdobył Axel Witsel.

Odpowiedź ze strony przyjezdnych nadeszła błyskawicznie. Bastian Oczipka podał do Breela Embolo, a ten płaskim strzałem po ziemi ustalił wynik konfrontacji dla 4:2 piłkarzy prowadzonych przez Huuba Stevensa.

Fortuna, której zawodnikami są Dawid Kownacki i Marcin Kamiński, odniosła swoje 12. zwycięstwo w sezonie. Zespół z Duesseldorfu rozbił Werder Brema 4:1 i obecnie zajmuje 10. miejsce w tabeli. Kownacki występował na boisku od 53. minuty, zaś Kamiński nie pojawił się na murawie.

Bundesliga, 31. kolejka:

Borussia Dortmund - Schalke 04 Gelsenkirchen 2:4 (1:2)
1:0 - Mario Goetze 14'
1:1 - Daniel Caligiuri 18' (k.)
1:2 - Salif Sane 28'
1:3 - Daniel Caligiuri 60'
2:3 - Axel Witsel 84'
2:4 - Breel Embolo 86'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Marius Wolf, Julian Weigl, Manuel Akanji, Abdou Diallo - Axel Witsel, Thomas Delaney (56' Paco Alcacer) - Jadon Sancho, Marco Reus, Raphael Guerreiro (78' Christian Pulisić) - Mario Goetze (84' Jacob Bruun Larsen).

Schalke 04 Gelsenkirchen: Alexander Nuebel - Benjamin Stambouli, Salif Sane, Matija Nastasić - Daniel Caligiuri (67' Sebastian Rudy), Weston McKennie (77' Jeffrey Bruma), Omar Mascarell, Bastian Oczipka - Breel Embolo (87' Rabbi Matondo), Suat Serdar, Guido Burgstaller.

Żółte kartki: Omar Mascarell, Sebastian Rudy, Weston McKennie, Breel Embolo, Suat Serdar, Daniel Caligiuri (Schalke 04 Gelsenkirchen).

Czerwone kartki: Marco Reus (Borussia Dortmund) w 60. minucie /za faul/ i Marius Wolf (Borussia Dortmund) w 65. minucie /za faul/.

Sędziował: Felix Zwayer.