RB Lipsk ze skromną zaliczką przed rewanżem

W pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Europy RB Lipsk pokonał na własnym boisku Zenit Petersburg 2:1. Gole dla gospodarzy strzelali Bruma i Timo Werner. Dzięki bramce Domenico Criscito z rzutu wolnego rosyjski zespół wciąż ma spore szanse na awans do kolejnej rundy.

Oba zespoły od początku były bardzo dobrze zorganizowane w defensywie. Trenerzy mogli być zadowoleni, ale kibice już niekoniecznie. Brakowało dogodnych sytuacji i przede wszystkim celnych strzałów. W pierwszej połowie żadna z drużyn nie rozegrała efektownej akcji, więc szczególnie istotną rolę zaczęły odgrywać stałe fragmenty gry. Właśnie w ten sposób RB Lipsk było najbliższe zdobycia bramki. Najpierw ładnie z rzutu wolnego przymierzył Emil Forsberg. Piłka poszybowała nad murem, ale zatrzymała się na słupku bramki Zenita. Chwilę później gospodarze kolejny wolny rozegrali w bardzo kombinacyjny sposób, jednak w decydującym momencie zawiodła precyzja Timo Wernera.

W drugiej połowie reprezentant Niemiec w pełni zrehabilitował się za tamto pudło. Najpierw kapitalnie piętą asystował przy golu Brumy, a w 77. minucie dobił Zenita i sam pokonał Andreija Łunewa. 22-latek i tak może mieć do siebie pretensje, bo gdyby był skuteczniejszy, to spotkanie skończyłby przynajmniej z jeszcze jedną bramką. W doskonałej sytuacji przegrał jednak pojedynek sam na sam z rosyjskim bramkarzem.

Trener gospodarzy, Ralph Hasenhuett, bardzo poważnie potraktował starcie z Zenitem. W porównaniu do ostatniego spotkania w Bundeslidze dokonał zaledwie dwóch zmian w wyjściowym składzie. Czwartkowe starcie pokazało, że jego drużyna jest obecnie zdecydowanie na wyższym poziomie i ma więcej jakości. Zenit w pierwszej połowie najgroźniejszą sytuację miał po błędzie Petera Gulacsiego, który w banalnej sytuacji nie złapał piłki. Jednak nawet wtedy goście nie oddali celnego strzału. Pierwszą taką próbę zanotowali dopiero po ponad godzinie rywalizacji. W samej końcówce gola, który daje im jeszcze nadzieje na awans, strzelił Domenico Criscito. Włoch popisał się kapitalnym uderzeniem z rzutu wolnego. Goście tylko w ten sposób byli w stanie postraszyć RB Leipzig.

RB Lipsk – Zenit Petersburg 2:1

Bramki: Bruma (56), Werner (77) – Criscito (86)

RB Lipsk: Peter Gulacsi – Konrad Laimer (46 Bernardo), Willi Orban, Dayot Upamecano, Lukas Klostermann – Emil Forsberg, Diego Demme, Naby Keita, Bruma (75 Marcel Sabitzer) – Jean-Kevin Augustin (79 Yussuf Poulsen), Timo Werner

Zenit Petersburg: Andreii Łunew – Branislav Ivanović, Miha Mevlja, Emanuel Mammana, Domenico Criscito – Emiliano Rigoni (80 Dimitrij Poloz), Daler Kuzajew, Matias Kranevitter, Aleksandr Jerochin, Aleksandr Kokorin – Anton Zabolotny (57 Sebastian Driussi)

Sędzia: Ovidiu Hategan

źródło: onet.pl