Piotr Zieliński trafił na otarcie łez w Lipsku

RB Lipsk przegrał na własnym stadionie z Napoli 0:2, ale awansował do 1/8 finału Ligi Europy po wygranej w pierwszym meczu 3:1. Pierwszego gola dla gości zdobył Piotr Zieliński.

Wygrana 3:1 w Neapolu w komfortowej wręcz sytuacji przed rewanże stawiała nowicjusza w europejskich pucharach RB Lipsk.

Gospodarze od początku meczu 1/8 finału Ligi Europy sporo uwagi poświęcali defensywie. Dopiero po ok. kwadransie zawodnicy z Lipska przenieśli ciężar meczu na połowę Napoli, w którego barwach aktywny był Piotr Zieliński.

Pierwszą dobrą okazję na gola stworzyli sobie gospodarze. W 14. minucie sprzed pola karnego uderzał Marcel Sabitzer, tor lotu piłki zmienił Lorenzo Tonelli i ta trafiła w poprzeczkę.

Kiedy wydawało się, że gol dla Niemców jest kwestią minut, bramkę dość niespodziewanie zdobyło Napoli. W 32. minucie strzał z kilku metrów Lorenzo Insigne odbił bramkarz, a piłkę uderzeniem pod poprzeczkę w siatce umieścił Zieliński. Po tym trafieniu przyjezdnym do awansu brakowało już "tylko" dwóch goli.

Wydawało się, że po przerwie lider Serie A przeprowadzi szturm na bramkę RB Lipsk. Włosi jednak długo nie potrafili poważniej zagrozić gospodarzom. Ich akcje były wolne i schematyczne. Miejscowym mocniej zabiły serca po strzale Zielińskiego z ok. 18 metrów. Peter Gulacsi pewnie interweniował.

Również gracze z Lipska nie potrafili wykreować sobie szans do wyrównania. Niewiele wskazywało na emocje w końcówce. Tymczasem w 86. minucie padł drugi gol dla gości. Z prawej strony dośrodkował Jose Callejon, a Insigne uprzedził obrońcę i z pięciu metrów zdobył gola.

W końcówce zawodnicy Napoli nie potrafili zadać trzeciego, zapewniającego im awans, ciosu i z gry w 1/8 finału Ligi Europy mogą cieszyć się zawodnicy RB Lipsk.

RB Lipsk - SSC Napoli 0:2 (0:1)
0:1 - Zieliński 32'
0:2 - Insigne 86'

RB Lipsk: Peter Gulacsi - Konrad Laimer, Ibrahima Konate, Dayotchanculle Upamecano, Bernardo - Marcel Sabitzer, Diego Demme, Kevin Kampl, Bruma (74' Emil Forsberg) - Yussuf Poulsen (90+1' Stefan Ilsanker), Timo Werner (85' Jean-Kevin Augustin).

SSC Napoli: Pepe Reina - Christian Maggio, Raul Albiol, Lorenzo Tonelli, Mario Rui (68' Elseid Hysaj) - Allan, Amadou Diawara (82' Jorginho), Marek Hamsik (65' Jose Callejon) - Piotr Zieliński, Dries Mertens, Lorenzo Insigne.

Żółte kartki: Poulsen, Kampl, Sabitzer, Augustin (RB Lipsk) oraz Tonelli, Zieliński (Napoli).

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).

W pierwszym meczu: 3:1 dla RB Lipsk.