Pierwsza sędzia i zmienione godziny meczów - to jest nowe w Bundeslidze

Pierwsza sędzia i zmienione godziny meczów - to jest nowe w Bundeslidze

Już za tydzień rozgrywki wznowi Bundesliga. Nową 55. kampanię zmagań niemieckiej ekstraklasy zainauguruje w piątek, 18 sierpnia o godz. 20:30 spotkanie na Allianz Arena w Monachium, w którym zgodnie z tradycją, urzędujący mistrz Niemiec - w tym przypadku już od pięciu sezonów FC Bayern zmierzy się z Bayerem Leverkusen.

Już w tym spotkaniu kibice Bundesligi będą także świadkami kilku zmian i nowości, jakie zostały wprowadzone do rozgrywek niemieckiej ekstraklasy i jakie obowiązywać będą przez cały nadchodzący sezon.

Jedna z najważniejszych modyfikacji dotyczy obszaru sędziowania. Już w minioną sobotę, podczas starcia Borussii Dortmund z Bayernem Monachium o Superpuchar Niemiec kibice śledzący ten mecz mogli zobaczyć premierowe zastosowanie w niemieckich rozgrywkach systemu powtórek video (Video Assistant Referees). Usprawnienie to ma na celu kreację bardziej sprawiedliwej gry, uniknięcie boiskowych symulacji oraz eliminację ludzkich błędów. A wszystko przy pomocy asystenta sędziego, umiejscowionego na stadionie, posiadającego monitor i śledzącego na nim powtórki video kontrowersyjnych sytuacji. W porozumieniu z arbitrem głównym możliwa jest następnie szybka i 'bezbolesna' zmiana budzącej wątpliwość decyzji, a których w każdym meczu jest najczęściej co najmniej kilka.

Szczególnie męskie grono sympatyków rozgrywek Bundesligi ucieszy także wiadomość, iż od nowego sezonu mecze niemieckiej ekstraklasy sędziować będzie po raz pierwszy w dziejach Bundesligi kobieta - Bibiana Steinhaus. 38-letnia Niemka, która z zawodu jest policjantką, dotychczas tj. od 2007 roku sędziowała spotkania 2. ligi (łącznie 80 meczów), a teraz dołączy do sędziowskiego grona w niemieckiej elicie.

Po raz pierwszy także w nadchodzącym sezonie oglądający mecze na żywo zarówno kibice Bundesligi, jak i 2. Bundesligi, nie będą musieli martwić się już o to, czy w trakcie spotkania przypadkiem nie zmokną. Nowe rozporządzenie zakłada bowiem, iż wszystkie miejsca na stadionach pierwszej i drugiej niemieckiej ligi muszą być zadaszone. W nowym sezonie złej i deszczowej pogody obawiać będą musieli się więc już tylko sami zawodnicy.

Istotna zmiana zaszła także w obrębie godzin rozgrywania meczów. W Bundeslidze inaczej niż miało to miejsce dotychczas drugie niedzielne starcie rozpoczynać się będzie o godzinie 18:00 (wcześniej o 17:30). Novum jest również wprowadzona przez Niemiecką Ligę Piłkarską DFL opcja rozgrywania przez niemieckich pierwszoligowców maksymalnie pięciu w sezonie meczów w niedziele o godzinie 13:30 oraz zupełnie nietypowo - w poniedziałki o 20:30. To ukłon przede wszystkim w stronę klubów, które obciążone są dodatkowo czwartkowymi występami w Lidze Europy, co w nadchodzącym sezonie dotyczyć będzie 1. FC Koeln oraz Herthy Berlin.

źródło: onet.pl