Borussia Dortmund przegrała na koniec

Borussia Dortmund przegrała u siebie 0:1 (0:1) z PAOK Saloniki i fazę grupową Ligi Europy zakończyła na drugim miejscu. Grupę C wygrał FK Krasnodar, który w szóstej kolejce dobił outsidera Gabalę 3:0 (1:0).

Thomas Tuchel czarował, że Borussia zrobi wszystko, żeby wygrać grupę, ale w czwartek zwyciężyła chłodna kalkulacja. W porównaniu z ostatnim meczem w Wolfsburgu trener Borussii zrobił aż siedem zmian, zostawiając w podstawowym składzie jedynie Nevena Suboticia, Matthiasa Gintera, Svena Bendnera i Marco Reusa. Pozostała siódemka, jak Pierre-Emerick Aubameyang czy Henrich Mchitarian, wylądowała na ławce albo, jak Łukasz Piszczek, znalazła się poza kadrą meczową.

Pewny awansu do 1/16 finału Ligi Europy Tuchel wolał oszczędzić najlepszych piłkarzy na niedzielne spotkanie z Eintrachtem Frankfurt, a w meczu "o pietruszkę" dać wykazać się zmiennikom.

Jednym z tych, którzy dostali szansę, był Mats Hummels. 26-letni reprezentant Niemiec do niedawna był etatowym stoperem BVB, jednak ostatnio Tuchel zaczął próbować nowych rozwiązań. W 32. minucie Hummels dał trenerowi Borussii kolejny powód, by nie zarzucał tych poszukiwań. Doświadczony obrońca zamiast przeciąć podanie Dimitrisa Konstantinidisa, podniósł rękę, sygnalizując pozycję spaloną u Roberta Maka. Ofsajdu nie było, a skrzydłowy reprezentacji Słowacji wywiódł w pole Romana Weidenfellera i na pełnej szybkości strzelił do pustej bramki z ostrego kąta.

Ale nawet w przypadku odwrócenia losów meczu z PAOK wiceliderzy Bundesligi i tak nie wygraliby grupy, ponieważ mieli negatywny bilans z FK Krasnodar, a więc musieli liczyć na potknięcie rosyjskiego rywala.

Nic takiego nie miało miejsca. Będący panem swojego losu Krasnodar losy rywalizacji w Azerbejdżanie i grupie rozstrzygnął już do przerwy. Najpierw w 26. minucie Ragnar Sigurdsson wykorzystał głową asystę Mauricio Pereyra z rzutu wolnego, a potem w 41. minucie Urugwajczyk już sam podwyższył na 2:0. Na kwadrans przed końcem kropkę nad i postawił Brazylijczyk Wanderson i Gabala zakończyła krótką przygodę z Ligą Europy bez zwycięstwa.