Schalke 04 Gelsenkirchen i Sparta Praga przypieczętowały awans

Schalke 04 Gelsenkirchen i Sparta Praga dzięki skromnym wygranym w czwartek w 5. kolejce grupy K Ligi Europy zapewniły sobie awans do fazy pucharowej rozgrywek. Z rywalizacją pożegnały się APOEL Nikozja i Asteras Tripolis.

Przed piątą kolejką grupy K Ligi Europy Schalke 04 Gelsenkirchen i Sparta Praga były blisko awansu do fazy pucharowej. Obie ekipy w czwartek grały na własnych stadionach, obie były faworytami pojedynków.

Koenigsblauen podejmowali APOEL Nikozja, który nie zachwycał w fazie grupowej LE i w Niemczech rozgrywał mecz, który był ostatnią szansą na pozostanie w grze o awans. Konieczne było jednak zwycięstwo, a o to drużyna z Nikozji nie potrafiła się pokusić w Gelsenkirchen. Po bezbramkowej pierwszej połowie i zdecydowanej przewadze Schalke 04 na Veltins Arena, w drugiej odsłonie kibice zobaczyli raptem jednego gola. W 86. minucie wygraną zapewnił Schalke 04 Maxim Choupo-Moting. Trzy minuty później gospodarze mogli jeszcze podwyższyć, ale karnego zmarnował Dennis Aogo.

Schalke 04 Gelsenkirchen - APOEL Nikozja 1:0 (0:0)

Bramka: Maxim Choupo-Moting (86)

Tymczasem w Pradze Sparta napierała raz po raz w starciu z Asterasem Tripolis i do przerwy prowadziła skromnie 1:0, bo w 33. minucie Jakub Brabec trafił po podaniu Borka Dockala. W drugiej odsłonie czeska ekipa nie forsowała tempa, utrzymywała prowadzenie i dowiozła skromne zwycięstwo z Grekami do końca. Nie popisał się jedynie Ladislav Krejci, który za drugą żółtą kartkę zarobił czerwony kartonik i wyleciał z boiska.

Sparta Praga - Asteras Tripolis 1:0 (1:0)

Bramka: Jakub Brabec (33)