Irlandia - Niemcy: sensacyjne zwycięstwo Wyspiarzy

Za nami niesamowite spotkanie w Dublinie. Irlandia pokonała Niemców 1:0 i nadal liczy się w walce o mistrzostwa Europy. Bohaterem gospodarzy został Shane Long, który w 70. minucie strzelił kapitalnego gola. Gospodarze po dziewięciu kolejkach mają na koncie 18 punktów i są na trzecim miejscu w tabeli grupy D.

- Dlaczego nie mielibyśmy zdobyć w dwóch meczach sześciu punktów? - pytał przed rozpoczęciem ostatniej serii spotkań selekcjoner reprezentacji Irlandii Martin O'Neill. Okazało się, że jego słowa nadal są aktualne.

W pierwszej połowie na Aviva Stadium nie działo się wiele ciekawego, ale sporo było ostrej walki. Wprawdzie w 19. minucie goście strzelili gola, ale sędzia go nie uznał. Po znakomitym dośrodkowaniu Mesuta Oezila z umieszczeniem piłki w siatce nie miał problemów Thomas Muller. Sędzia jednak dopatrzył się spalonego.

Przed przerwą dwóch zawodników musiało zejść z murawy z powodu kontuzji. Najpierw po starciu z MchCarthym nie mógł kontynuować pomocnik Niemiec Mario Goetze. Kilka minut później urazu doznał bramkarz Irlandii Shay Given. Doświadczony zawodnik nie był w stanie kontynuować gry. Zmienił go Darren Randolph, który jak się potem okazało, był jednym z bohaterów.

Spisywał się pewnie, a na dodatek był autorem pięknej asysty. Bramka dla Irlandczyków padła w niesamowitych okolicznościach. Była 70. minuta.

Występujący dopiero po raz trzeci w reprezentacji Randolph bardzo mocno wybił piłkę z pola karnego. Niezdecydowanie niemieckich obrońców wykorzystał Shane Long, który kapitalnie kopnął w pełnym biegu prawą nogą. Bramkarz gości Manuel Neuer nie miał szans. Co ciekawe, napastnik Southampton pojawił się na murawie zaledwie kilka minut wcześniej.

W 78. minucie kapitalna okazję miał Thomas Mueller. Pomocnik Bayernu niepilnowany przez nikogo strzelił minimalnie obok słupka. Na więcej gospodarze już nie pozwolili.

Irlandczycy grali od początku do końca bardzo rozważnie i wypełniali wszystkie taktycznie założenia selekcjonera. Odpuszczali skrzydłowych gości, a skupiali się na blokowaniu środka boiska.

To była pierwsza wygrana Irlandii z Niemcami w meczu o punkty. Zawodnicy zza naszej zachodniej granicy w ostatnim spotkaniu z Gruzją potrzebują co najmniej punktu, aby zapewnić sobie awans.

Wygrana piłkarzy z Zielonej Wyspy i remis Polaków ze Szkocją oznacza, że w ostatnim spotkaniu grupowym gracze O'Neilla potrzebują zwycięstwa albo remisu co najmniej 2:2. Irlandia w niedzielę na Stadionie Narodowym zagra z Biało-Czerwonymi.