Thomas Mueller uratował Niemców na inaugurację eliminacji

Thomas Mueller oddał trzy uderzenia na bramkę i strzelił w niedzielę dwa gole. Dzięki niemu Niemcy pokonali Szkocję 2:1 (1:0) w pierwszym meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy. Pechową informacją jest tylko kontuzja Marco Reusa, który został zniesiony z boiska w doliczonym czasie gry.

Mistrzowie świata byli zdecydowanym faworytem niedzielnego starcia. Statystyki Niemców w eliminacjach do wielkich imprez są imponujące. Ostatnie 32 spotkania to aż 28 ich zwycięstw i tylko cztery remisy.

Szkocja także miała się czym pochwalić, bowiem nie poległa od 366 dni. Od tamtej pory zanotowała cztery zwycięstwa i dwa remisy, w pokonanym polu pozostawiając m.in. Chorwację. Na boisku rywala straciła tylko jednego gola.

Goście w Dortmundzie byli bezradni w pierwszej połowie. Tylko przez kilka minut zagrali odważniej, a później już faworyci przejęli inicjatywę. Od dziesiątej minuty Niemcy zakładali hokejowy zamek na połowie rywala, zmuszając gości do rozpaczliwej obrony.

W 18. minucie kapitalnie w pole karne wrzucał Sebastian Rudy, a akcję wykończył niezawodny Thomas Mueller. Dla tego pierwszego to dopiero drugi mecz w kadrze. Debiutował kilka dni temu w starciu z Argentyną.

Faworyci powinni prowadzić do przerwy kilkoma golami, ale byli nieskuteczni albo dobrze bronił David Marshall.

Zaraz po przerwie znakomitą okazję mieli Szkoci, a konkretnie Steven Naismith, po uderzeniu którego piłka otarła się o słupek Manuela Neuera. W 59. minucie znów napastnik Evertonu znalazł się w polu karnym, ale nie trafił czysto w piłkę. Jednak kilka minut później odważna gra gości przyniosła skutek. Najpierw piłkę stracił Mario Goetze, potem zaspała obrona, w tym młody Rudy, a Ikechi Anya znalazł się sam przed Neuerem i wyrównał na 1:1. Niemcy zasłużenie stracili gola. Na drugą część wyszli ospali.

Mieli jednak sporo szczęścia, bo po czterech minutach od gola Anyi najlepszy w zamieszaniu w polu karnym był Mueller i Niemcy wyszli na prowadzenie. Było to dopiero jego drugie uderzenie na bramkę. Ogólnie z ostatnich jego 11 strzałów na bramkę, aż 7 zostało zamienionych na gole. A to wszystko w 9 meczach.

W doliczonym czasie gry z boiska został zniesiony Marco Reus, który niedawno wrócił po kontuzji kolana. Szkoci skończyli mecz w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Charliego Mulgrewa.

Niemcy wymęczyli zwycięstwo 2:1 i zainkasowali pierwsze trzy punkty. Wygrali 12 z 13 meczów rozpoczynających ostatnie eliminacje do mistrzostw świata lub Europy.

W innych meczach grupy D Polska ograła na wyjeździe Gibraltar 7:0, a Gruzja przegrała u siebie z Irlandią 1:2.

Niemcy - Szkocja 2:1 (1:0)

Bramki: Thomas Mueller (18, 70) - Ikechi Anya (66)

Czerwona kartka: Charlie Mulgrew

Sędzia: Svein Oddvar Moen (Norwegia)